fallback

Политолог: Малцинствата ще изиграят ключова роля в президентските избори в САЩ

Двата предизборни лагера ще бъдат изцяло фокусирани върху военния елит, евангелистките християни, интелектуалния елит и малцинствата, изтъква Искрен Иванов

14:30 | 06.09.20 г. 6

Двата предизборни лагера в САЩ ще бъдат изцяло фокусирани върху четири целеви групи – военния елит, евангелистките християни, интелектуалния елит и малцинствата. Без значение каква подкрепа ще получат от първите три групи, малцинствата в частност LGBT-общността, афроамериканците и мюсюлманите ще бъдат ключови за избирането на новия американски президент. През 2016 г. бяхме свидетели на т.нар. “сенчесто гласуване“ – Хилъри Клинтън успя да спечели популярния вот, но после стана ясно, че всъщност част от малцинствата са подкрепили Доналд Тръмп. Тези малцинствените групи са от изключителна важност по простата причина, че средната класа в САЩ е почти изчезнала. Това заяви Искрен Иванов, политолог и международен анализатор, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria

Събитията от 11 септември 2001 г. доведоха до появата на нов тип политици, които се стремят да намерят и преотркият наново значенията на понятията 'консерватизъм' и 'либерализъм', изтъква Иванов.

От думите на политолога става ясно, че сегашните два политически лагера в САЩ са именно олицетворения на тези нови идеологии, както и външната им политика.

„Ако Тръмп остане на власт, то това би означавало наблягане на инструментите на интелигентната сила с акцент на инструментите на твърдата сила. С други думи ценностите на САЩ ще бъдат концентрирани там, където партньорите и съюзниците им желаят да ги приемат, а срещу съперниците им ще им бъде оказван натиск“, посочва гостът.

Според него отмяната на ембаргото срещу Копър е най-скорошното отражение на тази политика.

„Рискът обаче за ескалация е реален – Турция и Русия стават все по-близки, което тревожи не само Вашингтон, а и Северноатлантическия пакт. Изпращането на военни кораби, както от американска, така и от френска страна, има потенциала да дестабилизира ситуация не само в Средиземно море, а и на Балканите“, пояснява Иванов.

Според него ако Джоузеф Байдън оглави американската държава, то това би означавало връщане към неолиберализма, присъствал при управлението на Барак Обама.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:28 | 13.09.22 г.
fallback
Още от САЩ виж още